آتلیه بی تابی های معماری

تاریخ!بشکند قلمت اگر ننویسی بر ما چه گذشت!

سیستم های ساختمانی پیشرفته

با یاد تو!

این ترم ۲ واحد اختیاری درس سیستم های ساختمانی پیشرفته با دکتر گلابچی دارم.مباحث این درس بیشتر مربوط به کارشناسی ارشد گرایش تکنولوژیه. احتمالا همه با دکتر گلابچی و کتاباش( که خیلی تو کنکور مهمن) آشنا هستین.مبحث این دو جلسه درباره معماری متحرک! (transformabale envirenment or dynamic architecture) بود.

همچنین بحث معماری انعطلف پذیر و انطباق پذیر (adaptive architecture) یعنی معماری که بتواند برای عملکردهای متفاوت استفاده شود.خیلی جاها از جمله دانشگاهها.مدارس.بیمارستانها و ... فضاهای زیادی داریم که در هفته و یا حتی در سال چند بار بیشتر استفاده نمیشوند. بنابر این می توانیم از فضاهای چند عملکردی و چند منظوره استفاده کنیم مثلا با دیوارهایی که قابلیت حرکت دارند و ... .

موضوع بعدی transformabale envirenment است یعنی محیط یا فضایی که قابلیت جابجایی و تغییر دارد که در فضاهای عبادی.آموزشی و بیشتر ورزشی و.... کاربرددارد.

(خیلیا معتقدند کشوری که معماری درست وحسابی ای نداره (جدا از شاهکارهای معماری گذشته ایران) دیگه تکنولوژیش چیه؟!!...اگرم بخوایم از این چیزا توی طرحامون استفاده کنیم اکثر استادا میگن این ژیگول بازیا چیه! ترکیب حجمیتو درست کن!به هر حال موضوع جذابیست که امروزه خیلی پیشرفت کرده و  کشورهایی مثل ژاپن در این زمینه خیلی کار کردند.به خصوص بحث فضاهای مولتی و انعطاف پذیر که جالبه توی طرحامون(مخصوصن طرح۳ که توی خیلی دانشکده ها فرهنگسراست) داشته باشیم.)

در زیر چند نمونه از این معماریو که دکتر گلابچی سر کلاس اسلایداشو نشون داد بررسی می کنیم:

-در مسجد النبی دو تا از حیاط های مسجد که نزدیک به ۴۲ در ۳۰ متر است سقف متحرک دارد.

سقف متحرک مسجد النبی

 

-Toyota stadium در تویوتا سیتی ژاپن کار کیشو کوروکاوا که برای جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ طراحی شده بود اما با تقسیم محل مسابقات با کره تویوتا استادیوم از لیست برداشته شد. سازه سقف به وسیله چهار دکل بزرگ مخروطی در ارتفاع ۹۳ متری نگه داشته می شود. در بین این دو سازه معلق سقف سازه یونیک و یگانه ای به نام folding retractabaleوجود دارد. در این استادیوم برای سهولت استفاده از توانایی چند عملکردی از سقف متحرک استفاده شده است.

toyota stadium-1

toyota stadium-2

toyota satdium-3

toyota stadium-4

 

-Skydome در تورنتو کانادا که در کنار CN tower که به نوعی آیکون شهر تورنتو است طراحی شده و افتخار کاناداییهاست در حالیکه در تویوتا استادیوم هزینه و زمان خیلی کمتر است.

skydome-1

 

skydome-3

 

 skydome-4

skydome-5

 

ـنمونه جالب بعدی Fukuoka dome در ژاپن است.سازه سقف یک خرپای فضایی گنبدی است که در چند قطاع طراحی شده و این قطاع ها حرکت می کنند تا استادیوم را سرپوشیده کنند.دهانه گنبد حدود ۲۲۲متر است.حتی سیت ها و صندلیها هم متحرکند.باز و بسته شدن سقف حود ۲۰ دقیقه طول میکشد.

 

 

fukuokadome-3

 (تو این عکس ضخامت زیاد سقف که به اندازه یه ساختمون چند طبقس مشخصه)

 

-Ocean dome در ژاپن:فضایی است که امکانات ورزشی در هر شرایط آب و هوایی را دارد.حدود ۴۰۰ در ۱۵۰ متر سقف است که حرکت می کند.حرکت در ocean dome بسیار ساده تر از fukuoka dome طراحی شده است.

خزثشد یخئث-1

 

ocean dome-2

 

 

-Saitama super arena : در نمونه های قبلی سقف جابجا میشد اما در این استادیوم کلش حرکت می کند.

saitama super arena

 

-Sapporo dome در ژاپن.در این استادیوم زمین بازی حرکت می کند و حتی زمین می چرخد تا در زاویه ای که جهت تابش آفتاب مناسب است قرار گیرد.

سشححخقخ یخئث-1

سشححخقخ یخئث-2

سشححخقخ یخئث-3

sapporo dome-4

sapporo dome-5

نکته ای که هست این است که همه جا ضرورت نیست بلکه برای نشان دادن تونمندی و قدرت و تکنولوژی است.

-و نمونه بعد Big eye یا oita stadium است.اینجا راه حل ساده تری انتخاب شده و یک استراکچری بر فراز استادیوم هست که سقف روی این سازه حرکت میکند و دیگر مثل Fukuoka dome طره های بزرگ نداریم. Fukuoka domeتکنولوژی پیشرفته ای داشت اما راه حل ساده ای نبود.

big eye-1

big eye-2

big eye-3

big eye-4

-Nara convention hall کار کاواگوچی (پدر)

nara convention hall

 

 و در آخر استاد از بچه ها خواست برای اینکه با دست آویزون نیان و با دست آویزون نرن یعنی بدون تکلیف نباشن برای جلسه بعد راجبه همیت موضوع تحقیق کنن که شاید نتایج تحقیق رو هم توی پستای بعد بذارم.

یا علی!

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم اسفند ۱۳۸۶ساعت 13:29  توسط سعید  |